Doba izolacije i vreme provedeno kod kuće navelo nas je na otvaranje nove rubrike – Slike i prilike preporučuju… Narednih nedelja delićemo sa vama filmove i serije koje smo pogledale, knjige koje smo pročitale i sadržaje sa društvenih mreža koji su privukli našu pažnju. Ispostavilo se da smo u doba epidemije, osim za zdravstvenim merama predostrožnosti, posegli i za različitim vidovima umetnosti, a Slike i prilike će se potruditi da doprinesu jačanju tog trenda.
Šta gledati?
Ako niste već gledali ili ako ste gledali davno film „Frida“ sa Selmom Hajek je uvek dobra ideja. Vesele boje Meksika i Fridina (i Selmina) neustrašiva energija preneće vam toplinu i ljupkost, a takođe će vas podsetiti kako se opstaje u teškim vremenima – za čuvenu slikarku čitav život je bio borba.
Kada smo već na španskom govornom području naša topla preporuka ide za špansku seriju „Foodie Love“ (Gurmanska ljubav) u HBO produkciji. Priča govori o paru koji se upoznao preko aplikacije za ljubitelje hrane, a njihovi susreti, organizovani oko isprobavanja novih ukusa i poseta novih restorana, otkrivaju nezarasle rane dvoje mladih ljudi. Dinamični kadrovi, ispunjeni mnoštvom boja prijaće vašem oku, a osam epizoda ove serije, u trajanju od pola sata, neće samo prekratiti vaše vreme, već vas navesti i na introspekciju.
Naša preporuka ide i za film „Obična žena“ (Nur eine Frau), ovaj put je u pitanju nemačko-turska koprodukcija, koji takođe možete pogledati na HBO-u. Film je nažalost rađen po istinitoj priči. U pitanju je događaj iz 2005. godine, kada je u Berlinu dvadesettrogodišnja Turkinja – Anjur Suruči – bila žrtva „ubistva zbog časti“ – ubila su je njena braća. Osim zanimljive priče, kadrovi i dinamika filma su jako dobro izvedeni.
Šta čitati?
Da je umetnost prozor u svet nikada nije bilo jasnije nego u doba korone, a ako već nije moguće da putujemo, nisu nam uskraćene knjige o večnim gradovima. Jedna takva je i knjiga „Istanbul: priča o tri grada“, autorke Betani Hjuz, u dva toma izdanju Lagune. Da u Carigradu istorija nikada ne spava dokazuje i ova knjiga koja govori o antičkom, vizantijskom i otomanskom razdoblju ovog grada. Ako se zaželite metropole na dva kontinenta ili poželite da je upoznate, na pravom ste mestu.
Zatvaranje institucija kulture donelo je jednu dobru stvar – postavljanje raznovrsnih publikacija na njihove sajtove. Na zvaničnoj stranici Arhiva grada Beograda možete pronaći kataloge izložbi koji govore o razvoju turizma u Beogradu između dva svetska rata, kao i o verskim objektima u našoj prestonci (da li ste znali da je u Beogradu postojao budistički hram?). Istu mogućnost pruža i Istorijski muzej Srbije, dostupni su katalozi izložbi o kraljici Nataliji Obrenović, o smrti vožda Karađorđa i o Đorđu Stanojeviću, čoveku koji je osvetlio Srbiju.
Šta pratiti?
Ako ste se nekada zapitali šta su u toku dana jeli Endi Vorhol i Klod Mone, ili vas intrigira šta jedno delo čini remek delom, odgovore ćete pronaći na YouTube kanalu The Art Assignment. Videi u trajanju od desetak minuta objašnjavaju umetničke fenomene iz prošlosti i sadašnjosti, a imaju i podkategorije posvećene kuvanju i putovanjima, naravno kroz prizmu umetnosti.
Izgleda da je zatvaranje muzeja ljudima palo teže nego što se moglo zamisliti, pa su internet preplavile reprodukcije umetničkih dela sa različitim intervencijama. Jedan od naših favorita je Instagram profil Tussen Kunst & Quarantaine. Oni svakodnevno dele umetnička dela rekreirana u kućnim uslovima – zapratite ih i zabavite se.
Šaljite i vi nama svoje preporuke! Do sledećeg javljanja odmarajte se i uživajte…
Leave A Reply