Da li umetnost imitira život ili život imitira umetnost? Ako nas pitate, mi ćemo odgovoriti da je umetnost uvek bar jedan korak ispred života.
Na tri lokacije u gradu, igrom slučaja, sve tri na Vračaru, u toku su izložbe mladih umetnica koje na prvi pogled nemaju ništa zajedničko, osim što im imena počinju istim slovom; ipak Nina, Nađa i Nataša iz različitih početnih pozicija, raznovrsnim likovnim jezikom tretiraju kolektivno iskustvo u pandemiji korona virusa koje nam je sa jedne strane nametnulo egzistencijalnu bojazan, a sa druge strane dalo prostora za introspekciju.
Dobra vest je da u skladu sa najnovijim merama vikendom rade objekti kulture, te su galerija „Novembar“ i Pavane art room otvoreni do 17h, dok Novu galeriju vizuelnih umetnosti možete posetiti od ponedeljka do četvrtka. Savremena umetnost koju kreiraju ove tri devojke stimulisaće vas svojim estetskim potencijalom koji nikako nije jedina vrednosti ovih postavki, već služi da vas svojom jedinstvenom pojavnošću ‘usisa’ u sebe, da bi vas potom ‘ispljunuo’ i ostavio da se pitate o sebi, društvu i vremenu u kom živimo.
Nataša Kekanović „Govor karaktera žena u vremenu“ u Pavane art room-u
Neposredno iz Hrama Svetog Save, na Trgu Mome Kapora br. 6, u malom, ljupkom prostoru na dva nivoa, izloženi su crteži Nataše Kekanović. Svojim raskošnim koloritom i linijskim potezima na grafičkom papiru različitih formata, umetnica se bavi samosagledavanjem žena, ali i njihovom percepcijom u današnjem društvu. Antropomorfne forme koje, uprkos reči „žena“ u nazivu izložbe, ipak su neretko androgenog karaktera i poigravaju se našim sopstvom koje se skriva pod našom kožom, u venama, beonjači, kori mozga, tetivama ili pak onoj mističnoj tvorevini od 21 gram koju nazivamo dušom.
Akrilnim bojama i tuševima na grafičkom papiru, savršeno preciznom tehnikom minuzioznih poteza, videćemo lica za koja ćemo pomisliti da smo ih sreli na filmu, ili na ulici ili da je reč o autoportretu umetnice. Bilo kako bilo, u svakom od njih možemo prepoznati deo sebe. Natpisi ispod dela, instagramskim jezikom rečeno „kepšni“, verbalna su dopuna vizuelnih pojava pred nama, pa tako „Snagu koju imaš ćeš vratiti snagom duha“ ili „Ako mi bude dobro, ja pomislim da sam se zbunila“ korespondiraju sa arhetipskim koje se povezuje sa ženskim polom, ali i savremenim iskustvom u kojem se od žene očekuje neiscrpna snaga, kontinuirano dokazivanje i borba za ženska prava koja nažalost još uvek traje.
Ova dela ćete poželeti da držite iznad svog radnog stola, da vas opominju i podsećaju na sve što vredi u vama.
Nina Ivanović „Nemirne vode“ u galeriji „Novembar“
Na adresi Kursulina 22, nadomak Kalenićeve pijace, do 17. januara 2021. godine moći ćete da pogledate potpuno jedinstvene radove umetnice Nine Ivanović. Na belim galerijskim zidovima, poput praznih listova sveske bez linija, izložene su monohromatske slike i prostorne instalacije, izvedene od čeličnih i bakarnih žica, koje osnovno likovno sredstvo – crtež – prenose u trodimenzionalni prostor. Naziv izložbe „Nemirne vode“ nije slučajan; svojim radovima Nina aludira na prirodne pejzaže i planinske prostore koje smo u toku pandemije koronavirusa posećivali više nego ranije. Neuhvatljive tokove potočića i obrise planinskih venaca umetnica rekreira pomoću naizgled potpuno neinspirativnog materijala – žice. Ipak, žičane prostorne instalacije različitih dimenzija kao da prodiru u „kod“ prirode, a samim tim i u njenu suštinu, nudeći nam potpuno novi pogled na prirodu u savremenom kontekstu. Istovremeno, nagoni nas na preispitivanje našeg odnosa prema prirodnoj okolini, koji je ponekad blagonaklon, a češće preteći.
Stupanjem u prostor galerije „Novembar“ osetićete sve čari savremene umetnosti kojoj inovativnost materijala i iskustva nikad ne manjka, te se cela izložba može smatrati svojevrsnim umetničkim delom koje je ostvareno prividnim minimalizmom, iza kog se kriju igra svetlosti i senki, dinamičnost i smirenost u isto vreme.
Nadežda Krićanski „Put straha odozdo nagore“ u Novoj galeriji vizuelnih umetnosti
Kada uđete u novi izložbeni prostor u Krunskoj 60, na trenutak će vam se učiti da ste ušli u supermarket. Sve te namirnice i novčanice koje vam se obraćaju sa zidova, fluidne, razlivene, ali dovoljno prepoznatljive da se mogu smatrati markerima naše svakodnevnice. Nepretenciozno obraćanje umetnice Nadežde Krićanski izložbom „Put straha odozdo nagore“, koja će trajati do 27. decembra ove godine, jednostavno rečeno, obrađuje kolektivnu anksioznost izazvanu koronavirusom kojoj svedočimo, evo već skoro godinu dana. Uverljivim jezikom akvarela, koji smo već zavoleli u njenim radovima, Nađa pledira na pitanje konzumerizma, odnos cene i vrednosti i u sećanje priziva evergreen citat Oskara Vajlda „Danas ljudi znaju cenu svega, ali ničemu ne znaju vrednost”.
Iako izložba suštinski preispituju egizistencijalnu ugroženost našeg društva izazvanu pandemijom – krizom koja je pogodila ne samo kolektivno zdravlje, već i ekonomiju, likovni aspekt Nadeždinih slika unosi dozu optimizma. Početna tačka izložbe je zrenjaninska voda „od jedan dinar“ oker boje, i posle bensendina, tiketa iz kladionice, sušija i lososa, stižemo do Nike patika od 30.000 dinara izvedenih u lila boji koja korespondira sa novčanicom od najviše apoena u nas – petohiljadarkom. Postavka se može okarakterisati kao svojevrsni luk osnovnih potrepština i „luksuza“ koji ponekad sebi priuštimo kako bismo zadovoljili svoje sitne (ili krupne) konzumerističke i ostale nagone. Pomoću izuzetnih likovnih formi akvarela koje čine valeri boja i promišljeno uklapanje kolorita i predstavljenih objekata, umetnici je pošlo za rukom da na autentičan način izrazi kolektivno osećanje koje nam je donela ova godina – i upravo to ovoj izložbi daje neprolaznu vrednost.
Leave A Reply