<="" p=""> Na Kopitarevoj gradini, u Ulici Jelene Ćetković broj 5 nalazi se kuća jednog od najznamenitijih i najuglednijih srpskih naučnika – Jovana Cvijića. U Noći muzeja, u ovom zdanju izgrađenom 1905. godine, imaćete priliku da obićete stalnu postavku, kao i izložbu dela Petra Dobrovića iz legata Lele Flegel. Prvi put nakon 25 godina biće izloženo trinaest Dobrovićevih dela, među kojima su ona inspirisana jadranskom obalom, jedan akt, ali i dve kopije koje je umetnik radio po Rembrantu i Velaskezu.
Jovan Cvijić je 42 godine svog života proveo na ekskurzijama po Balkanskom poluostrvu, Alpima, Karpatima i Maloj Aziji. Bio je zagovornik ideje da se geografija uči nogama, a ne u kabinetima. Tokom svojih proputovanja radio je istraživanja terena, ali je imao i priliku da se upozna sa ljudima koji tamo žive, da se upozna sa njihovim načinom života i kulturom. Oslanjao se na druge nauke kao što su sociologija, ekonomija, istorija i etnologija, koje su mu omogućile da dođe do novih i veoma važnih saznanja o Balkanskom poluostrvu. Njegov celokupan naučni rad bio je i najveća inspiracija za uređenje njegovog doma.
Te 1905. godine u Beograd je došao Dalmatinac Dragutin Inkiostri Medenjak, začetnik nacionalnog stila u primenjenoj umetnosti u ondašnjoj Srbiji. Po Cvijićevim nacrtima oslikao je dekoraciju enterijera u al seco tehnici sa motivima flore, faune i veza koji potiču sa prostora Srbije, Makedonije i Dalmacije. Sa punom posvećenošću i pažnjom prema detaljima izradio je kompozicije na zidovima, jedinstvene komade nameštaja, lustera i kaljevih peći.
Originalna dekoracija i nameštaj sačuvani su u predsoblju, Cvijićevom radnom kabinetu, salonu za primanje gostiju, kao i salonu naučnikove supruge. Svaka od ovih prostorija predstavlja po jedno potpuno umetničko delo. U salonu gde je Jovan Cvijić primao goste i pio čaj u 5 poslepodne, svaki detalj je pedantno osmišljen, od kaljeve peći sa motivima pirotskog ćilima, divana i fotelja, do stola sa motivima inspirisanim vratom od gusli. U istom ovom ambijentu su vođeni važni razgovori sa najznamenitijim naučnicima, akademicima i piscima onoga vremena, Među njima su bili Milutin Milanković, Mihajlo Pupin, Ljuba Stojanović, Stojan Novaković i Isidora Sekulić.
Ovo je samo delimičan prikaz uređenja i značaja kuće uvek “zanesenog” učenika profesora Koste Vujića, kako ga je u svom delu prikazao Milan Vitezović. Pozivamo vas da 18. maja posetite ovu lokaciju i uživate u ambijentu i delima Petra Dobrovića, ali i da vam skrenemo pažnju i podsetimo da je Muzej Jovana Cvijića otvoren za publiku tokom cele godine, od utorka do nedelje. Sigurne smo da ćete uživati u prostoru ali i svim predmetima koji govore o njegovom naučnom radu, njegovoj ličnosti i koji pokazuju zašto je bio jedan od najcenjenijih osoba svoga doba.
Leave A Reply